Archiwum informacji

2018-12-05 18:38

Zmarł Jerzy Lis

3 grudnia zmarł w Krakowie Jerzy Lis. Urodził się 6 czerwca 1934 w Tarnowie. Był z zawodu inżynierem odlewnikiem, absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej, długoletnim pracownikiem Instytutu Odlewnictwa w Krakowie. Wspólnie z nieżyjącymi już Aleksandrem Sędzimirem i Mieczysławem Tatarą utworzyli w tym instytucie mocną grupę entuzjastów wyczynowego automobilizmu, żywo zaangażowanych w działalność Automobilklubu Krakowskiego.
W klubie pojawił się na początku lat 70. XX w. Działał jako chronometrażysta w zespole pomiaru czasu – wyspecjalizowanej agendzie ZG PZM, kierowanej przez krakowianina inż. Stanisława Czarnka, która w całej Polsce obsługiwała liczne imprezy szczebla mistrzowskiego (i nie tylko). Przez kilka kadencji zasiadał w zarządzie klubu; w latach 1983-1987 był sekretarzem zarządu, w latach 1987-1991 członkiem prezydium zarządu, a w latach 1991-1992 pełnił funkcję wiceprezesa do spraw sportu . Przemiennie pełnił funkcję dyrektora bądź zastępcy dyrektora do spraw sportowych lub do spraw komisarzy w kilku edycjach Rajdów Krakowskich w latach 80. i 90. XX wieku. Był przewodniczącym komitetu organizacyjnego obchodów 80-lecia klubu (1988). Autor obszernych monografii z dziedziny historii Automobilklubu Krakowskiego: „Pędzą samochody, mijają lata” (wydawnictwo MOTOHIT, Kraków 1998) oraz „Sto lat Automobilklubu w Krakowie” (wydawca Automobilklub Krakowski, 2008). Oba te wydawnictwa pełnią rolę nieocenionych źródeł z dziedziny historii klubu. Zgromadził również cenną kolekcję fotografii, plakiet oraz dokumentów, związanych ze sportowymi dziejami Automobilklubu Krakowskiego.
Odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, komplet honorowych odznak Polskiego Związku Motorowego oraz Automobilklubu Krakowskiego. Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej, Zasłużony Działacz PZM.
Mimo postępującej choroby inż. Jerzy Lis do swych ostatnich chwil bardzo interesował się sportem samochodowym i swoim macierzystym klubem. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 13:40 w poniedziałek 10 grudnia w starej kaplicy Cmentarza Batowickiego w Krakowie.

Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy głębokiego współczucia


Zarząd i członkowie Automobilklubu Krakowskiego

  2018-11-30 13:26

  Odznaczenie dla Automobilklubu Krakowskiego

  Z okazji obchodów 110-lecia istnienia, Automobilklub Krakowski został odznaczony przez Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego odznaką Honoris Gratia.

  2018-11-10 19:00

  Zmarł Andrzej Borowiczka

  9 listopada w wieku 72 lat zmarł w Krakowie Andrzej Borowiczka – znany i ceniony działacz Automobilklubu Krakowskiego. Członkiem klubu został 12 marca 1968. Od 1977 roku był pracownikiem Zakładu Pomiaru Czasu PZM w Krakowie. Przez cały okres przynależności do klubu był aktywnym działaczem przechodząc przez wszystkie szczeble sędziego sportu samochodowego. Był dyrektorem wielu imprez typu KJS jak również uczestniczył jako wicedyrektor w organizacji Rajdów Krakowskich w randze RSMP jak i Rajdowego Samochodowego Pucharu PZM. Od 2007 roku przez 10 kolejnych edycji był dyrektorem rozgrywanego w Wieliczce Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza.
  Przez dwie kadencje (od 2003 do 2011) zasiadał w zarządzie Automobilklubu Krakowskiego, pełniąc funkcję przewodniczącego Koła Komisarzy Sportowych.
  W swej dokumentacji miał z górą 200 wpisów z czynności sędziowskich, wykonywanych podczas międzynarodowych, ogólnopolskich i lokalnych imprez w różnych dyscyplinach sportów motorowych.
  Andrzej Borowiczka był powszechnie szanowany i ceniony za wysokie kompetencje, talenty organizatorskie, życzliwy i serdeczny stosunek do ludzi.

  Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy głębokiego współczucia


  Zarząd i członkowie Automobilklubu Krakowskiego  Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie w piątek 16 listopada 2018r o godzinie 12.00 w kaplicy na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

   2018-09-18 00:01

   52 Rajd Żubrów

   52 Rajd Żubrów rozegrany zostanie w dniach 19-20 października 2018 jako jedna z imprez w ramach obchodów Jubileuszu 110 lecia Automobilklubu Krakowskiego.
   Rajd ten zgodnie z tradycją, która sięga roku 1966 jest organizowany dla byłych zawodników, działaczy, sympatyków sportu samochodowego oraz posiadaczy pojazdów zabytkowych. Inicjatorem imprezy był Sobiesław Zasada, który właśnie w roku 1966 zdobył pierwszy tytuł Mistrza Europy.
   Koncepcja 52 Rajdu Żubrów jest podobna do ubiegłorocznej edycji, start i meta zlokalizowane zostały w Zakopanem pod Hotelem Mercure Kasprowy, dla uczestników przygotowaliśmy 10 prób sportowych na terenie Podhala

   Mamy nadzieję, że przygotowane trasy zadowolą uczestników i dadzą im dużo satysfakcji ze wspaniałej sportowej rywalizacji.

    2018-08-21 13:43

    7 Rajd Polski Historyczny

    Rajd wystartuje 29 sierpnia 2018 roku, tradycyjnie z samego centrum Krakowa.Kolejna edycja będzie pod wieloma względami nowa, co doskonale połączy się z obchodami 110 lecia istnienia Automobiklubu Krakowskiego oraz uatrakcyjni i podniesie poziom Rajdu.7 RPH to aż 4 dni zaciętej rywalizacji i najdłuższa dotąd trasa licząca około 1250 km, z czego około 700 km jazdy na regularność. Ponadto równolegle do RPH wystartuję 1 Rajd polski Nowych Energii, w którym udział wezmą pojazdy zasilane alternatywnymi źródłami energii.
    Zapowiada się niezwykle ciekawie, zatem gorąco zachęcamy do śledzenia informacji.
    Szczegóły na naszej stronie www.rajdpolskihistoryczny.pl

    PLIKI:

     2018-06-11 21:18

     1 Rajd Polski Nowych Energii

     W dniach 29 .08 – 01.09.2018 po raz pierwszy w Polsce rozegrany zostanie 1 Rajd Polski Nowych Energii będący 7 rundą FIA E-Rally Regularity Cup 2018 . Zawody te będą rozgrywane równocześnie z 7 Rajdem Polski Historycznym .
     Szczegóły na stronie rajdu . www.rajdpolskinowychenergii.pl

     PLIKI:

      2018-03-07 00:18

      PLATINUM 2 Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza

      W dniach 6-8.04.2018 Automobilklub Krakowski przy współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Wieliczka oraz Starostwem Powiatu Wielickiego organizuje PLATINUM 2 Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza.

      W dniu 6 kwietnia w "Solnym Mieście" w Wieliczce odbędzie się odbiór administracyjny zawodników i badanie kontrolne zgłoszonych samochodów. Na sobotę 7 kwietnia przewidziane jest rozegranie OS-u na Brzegach a wieczorem tradycyjny OS Wieliczka Rynek. W niedzielę 8 kwietnia kolejny OS na Brzegach i powracający po rocznej przerwie OS Solne Miasto. Łącznie zawodnicy będą mieli do pokonania 40 km odcinków specjalnych.

      Podobnie jak w roku ubiegłym rajd będzie zaliczany jako I Runda MOTUL Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

      Tak jak w poprzednich latach głównym celem tych zawodów jest przypomnienie sylwetek dwóch wybitnych zawodników, którzy wpisali się na stałe do historii sportu samochodowego.

      Więcej informacji na oficjalnej stronie Memoriału www.superos.pl przygotowanej jak co roku przez zespół redakcji TopRally.pl       2018-01-04 22:41

       WACEK WRACAJ DO NAS

       08 października 2017, Wacław Kostecki wieloletni członek Automobilklubu Krakowskiego, doznał groźnych obrażeń podczas wypadku helikoptera na rajdzie Liepaji.
       Wacek jest nie tylko byłym dyrektorem organizacyjnym Rajdu Krakowskiego, Rajdu Żubrów, założycielem Szkoły Jazdy Subaru (SJS), która przeszkoliła tysiące kierowców z bezpiecznej jazdy, dziennikarzem i sympatykiem sportów motoryzacyjnych, jest przede wszystkim wspaniałym i czułym na los innych Człowiekiem. Zawsze ochoczo i szczodrze włączał się w pomoc potrzebującym. Od wielu lat wspierał WOŚP (MOTOORKIESTRĘ organizowaną na parkingu M1 w Krakowie przez Automobilklub Krakowski i Stowarzyszenie Motocyklistów Grupa Południe) fundując nagrody, które były licytowane .
       Teraz Wacek potrzebuje wsparcia. On i Jego rodzina, która nie jest w stanie z własnych środków pokryć kosztownego leczenia. Leczenia, które jest przepustką dla Wacka w powrocie do normalności. Wacek znajduje się w Polskim Centrum Rehabilitacji funkcjonalnej VOTUM w Krakowie, gdzie przechodzi intensywną terapie i rehabilitacje mającą na celu wybudzenie Go ze śpiączki a w dalszej perspektywie powrót do Tych których kochał i do tego co kochał. Koszt miesięcznej rehabilitacji to aż 30 000 zł.
       Przyłączamy się do apelu córki Wacka, Soni, która na facebooku założyła stronę WACEK WRACAJ DO NAS i na bieżąco informuje o postępach w powrocie do zdrowia Ojca ( A TAKIE SĄ!!!) i gorąco prosimy o dowolne wpłaty na konto założone przez fundację Votum:

       Nr konta: 32 1500 1067 1210 6008 3182 0000
       Tytuł przelewu: dla Wacława Kosteckiego na leczenie rehabilitacje

       BARDZO WAŻNE – tylko wpłaty z dopiskiem dla Wacława Kosteckiego kwalifikowane będą na rzecz Wacka

       Fundacja VOTUM
       ul.Wyścigowa 56i
       53-012 Wrocław

       KRS 0000272272
       Sonia Kostecka

       Zachęcamy również do przekazania 1% podatku na rzecz Wacka.

        2017-09-20 21:09

        51 Rajd Żubrów

        51 Rajd Żubrów zostanie rozegrany w dniach 20-21 października 2017, tegoroczna edycja będzie miała zmienioną formę.
        Utworzyliśmy dodatkowe grupy, w których będą mogli wystartować zawodnicy posiadający aktualne licencje i uczestnicy którzy posiadają samochody „usportowione”.
        Zmieniliśmy też trasę. Rajd wystartuje z Zakopanego, nowe Próby Sportowe zlokalizowaliśmy na terenie Podhala, meta tradycyjnie w Zakopanem.

        Serdecznie zapraszamy do udziału, mamy nadzieję, że przygotowane trasy zadowolą uczestników i dadzą im dużo satysfakcji ze wspaniałej sportowej rywalizacji.

         2017-08-30 18:21

         6 Rajd Polski Historyczny

         Czy można połączyć przeszłość z przyszłością? Podczas tegorocznej edycji Rajdu Polski Historycznego organizowana będzie runda ECO Nova Rally Cup. W tym cyklu mogą brać udział pojazdy hybrydowe i napędzane alternatywnymi źródłami energii: gaz ziemny, etanol, biodiesel, LPG, ogniwa paliwowe i elektryczne.
         Z roku na rok Polacy coraz chętniej zmieniają styl jazdy i uciekają się do alternatywnych rozwiązań zasilania swoich pojazdów szukając tym samym sposobu na oszczędność. W tym roku dzięki specjalnej rundzie ECO Nova Rally Cup, będziemy mogli przekonać się, że samochody z paliwem ekologicznym to nie tylko oszczędność, ale przede wszystkim ochrona środowiska. Jako organizatorzy RPH stawiamy sobie za cel nie tylko promocję zabytkowej motoryzacji, lecz także propagowanie bezpieczeństwa jazdy oraz pojazdów które przyczyniają się do oszczędności energii oraz ograniczają emisję spalin. Takim pojazdem może być np. samochód, który posiada w swoim wyposażeniu hybrydę+ czyli napęd elektryczny, benzynę i gaz.
         6 Rajd Polski Historyczny organizowany będzie w terminie 7-9. września 2017 roku. Ten wymagający dla zawodników rajd, będzie liczył około 1000 km, w tym około 550 km trasy to odcinki jazdy na regularność. W rajdzie corocznie bierze udział ok. 55 załóg (obecnie 57 załóg 2017), w tym udział załóg z zagranicy rośnie z roku na rok – z 2 załóg w 2012 do 29 załóg w 2017 roku.
         Pojazdy prezentowane podczas ECO Nova Rally Cup będą miały do pokonania te same trasy co pojazdy historyczne. Dla miłośników motoryzacji będzie to nie lada gratka – w jednym miejscu spotka się historia z teraźniejszością i przyszłością motoryzacji.

         Przez wszystkie edycje rajdu Start Honorowy organizowany był na Rynku Głównym w Krakowie, a Meta połączona z Classic Moto Show. Zawodnicy mają możliwość zaprezentowania swoich samochodów nie tylko podczas Startu w Rynku Głównym ale również w miejscach postoju na trasie rajdu m.in. w takich miejscowościach jak: Nowy Sącz, Bukowina Tatrzańska, Czchów, Łapanów. Są to miejsca gdzie corocznie zbiera się kilka tysięcy fanów motoryzacji zabytkowej oraz turystów podziwiających te piękne samochody, wtapiają się one w krajobraz Małopolski i zabytki architektury.
         Na naszej stronie www.rajdpolskihistoryczny.pl możecie Państwo zobaczyć zdjęcia i filmy z poprzednich edycji, ale również jako nieliczni mamy swoja galerię na stronie FIA

         W tym roku dodatkową atrakcją podczas Ceremonii Startu na Rynku Krakowskim będzie wystawa i konkurs elegancji pojazdów zabytkowych - KRAK 2017

         Kontakt

         Automobilklub Krakowski
         31-979 Kraków
         ul.Klasztorna 1

         Godziny pracy biura:

         poniedziałek: 10:00 - 16:00
         wtorek, środa, czwartek, piątek: 9:00 - 15:00

         tel./fax: +48 12 411 89 63
         kom.: 697 97 72 79
         biuro@automobilklub.krakow.pl

         Przeglądy rejestracyjne samochodów do 3,5t:

         tel.: +48 12 644 01 56
         pon-pt: 7:00 – 17:00
         sob: 7:00 - 13:00

         Naprawa Pojazdów:

         tel.: 797 775 713
         pon-pt: 10:00 - 18:00

         Księgowość:

         tel.: +48 12 411 43 36