Aktualności

2018-01-04 22:41

WACEK WRACAJ DO NAS

08 października 2017, Wacław Kostecki wieloletni członek Automobilklubu Krakowskiego, doznał groźnych obrażeń podczas wypadku helikoptera na rajdzie Liepaji.
Wacek jest nie tylko byłym dyrektorem organizacyjnym Rajdu Krakowskiego, Rajdu Żubrów, założycielem Szkoły Jazdy Subaru (SJS), która przeszkoliła tysiące kierowców z bezpiecznej jazdy, dziennikarzem i sympatykiem sportów motoryzacyjnych, jest przede wszystkim wspaniałym i czułym na los innych Człowiekiem. Zawsze ochoczo i szczodrze włączał się w pomoc potrzebującym. Od wielu lat wspierał WOŚP (MOTOORKIESTRĘ organizowaną na parkingu M1 w Krakowie przez Automobilklub Krakowski i Stowarzyszenie Motocyklistów Grupa Południe) fundując nagrody, które były licytowane .
Teraz Wacek potrzebuje wsparcia. On i Jego rodzina, która nie jest w stanie z własnych środków pokryć kosztownego leczenia. Leczenia, które jest przepustką dla Wacka w powrocie do normalności. Wacek znajduje się w Polskim Centrum Rehabilitacji funkcjonalnej VOTUM w Krakowie, gdzie przechodzi intensywną terapie i rehabilitacje mającą na celu wybudzenie Go ze śpiączki a w dalszej perspektywie powrót do Tych których kochał i do tego co kochał. Koszt miesięcznej rehabilitacji to aż 30 000 zł.
Przyłączamy się do apelu córki Wacka, Soni, która na facebooku założyła stronę WACEK WRACAJ DO NAS i na bieżąco informuje o postępach w powrocie do zdrowia Ojca ( A TAKIE SĄ!!!) i gorąco prosimy o dowolne wpłaty na konto założone przez fundację Votum:

Nr konta: 32 1500 1067 1210 6008 3182 0000
Tytuł przelewu: dla Wacława Kosteckiego na leczenie rehabilitacje

BARDZO WAŻNE – tylko wpłaty z dopiskiem dla Wacława Kosteckiego kwalifikowane będą na rzecz Wacka

Fundacja VOTUM
ul.Wyścigowa 56i
53-012 Wrocław

KRS 0000272272
Sonia Kostecka

Zachęcamy również do przekazania 1% podatku na rzecz Wacka.

  2017-08-18 15:17

  ZMARŁ MIECZYSŁAW BANAŚ

  16 sierpnia 2017 w wieku 74 lat zmarł Mieczysław Banaś – były zawodnik
  i wieloletni działacz Automobilklubu Krakowskiego.
  Pierwsze starty rajdowe zaliczył u schyłku lat sześćdziesiątych – pilotował m.in. Ryszarda Piechotę, Edmunda Oprochę, Andrzeja Włocha, Wiesława Nicieję. W Rajdzie Polski 1970 był pilotem niemieckiego kierowcy Bernda Bergmanna (Volvo 142 S).
  Jako działacz był m.in. członkiem zarządu Automobilklubu Krakowskiego (1987-1991) oraz dyrektorem 14. Rajdu Krakowskiego (26-28 maja 1989). W latach 1986 i 1987 wygrał klasyfikację generalną Rajdu Żubrów.
  Mieczysław Banaś był także pierwszym prezesem, a potem honorowym prezesem Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, która z jego inicjatywy została reaktywowana w roku 1989.

  Uroczystości żałobne odbędą się w Krakowie we wtorek 22 sierpnia. Najpierw o godz. 12 msza św. w Bazylice Mariackiej, potem o godz. 13;30 kondukt pogrzebowy wyruszy od bramy Cmentarza Rakowickiego do rodzinnego grobowca.

  Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy głębokiego współczucia


  Zarząd i członkowie Automobilklubu Krakowskiego


   2017-08-02 20:32

   Zmarła Katarzyna Jopek-Trzop


   „Odeszłaś cicho, bez słów pożegnania
   Tak jakbyś nie chciała swym odejściem smucić
   tak jakbyś wierzyła w godzinę rozstania,
   że masz niebawem z dobrą wiadomością wrócić”

   Ks. J. Twardowski
   Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość,
   że w dniu 1 sierpnia 2017 r . odeszła od nas na zawsze

   Ś.P
   Katarzyna Jopek-Trzop   Kasia przez wiele lat pracowała i działała w Automobilklubie Krakowskim,
   współorganizowała dziesiątki rajdów Mistrzostw Polski, KJS dla Amatorów Sportu Samochodowego. Zawsze uśmiechnięta, pogodna, serdeczna i chętna do pomocy innym, służyła swoja radą i doświadczeniem.
   Taka pozostanie w naszej pamięci, bo jak powiedział Ks. Twardowski - „Można odejść na zawsze, by stale być blisko...”

   Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie w poniedziałek 7 sierpnia 2017r o godzinie 11.00 w kaplicy na cmentarzu w Wieliczce, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłej na miejsce wiecznego spoczynku.

   Mężowi Januszowi i Rodzinie
   składamy słowa wsparcia
   i wyrazy szczerego współczucia


   Przyjaciele , Koleżanki , Koledzy , Zawodnicy
   oraz Zarząd Automobilklubu Krakowskiego


    2017-04-12 23:10

    Rajd o Puchar Automobil Hotelu - II Runda MPHRR

    Automobilklub Krakowski serdecznie zaprasza na II Rundę Mistrzostw Polski w Historycznych Rajdach na Regularność, która odbędzie się w dniach 19-20 maja. 2017 r w Krakowie.

    Rajd wyruszy z Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, a trasa poprowadzi zawodników po malowniczych górskich drogach małopolski, aż do miejscowości Żegocina.
    Dodatkowo na uczestników oraz kibiców czekają liczne atrakcje m.in.:
    • Noc Muzeów
    • wystawy i prezentacje motoryzacyjne
    • konkursy i zabawy
    • symulator jazdy

    Zgłoszenia należy przesyłać za pomocą elektronicznego formularza dostępnego na: zgloszenia.pzm.pl/pz/2017/MPHRR/runda2/

    Głównym sponsorem rajdu po raz kolejny jest Automobil Hotel Kraków.

    Zapraszamy!

    2017-04-05 16:00

    Podsumowanie Platinum Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza

    Wielicki PLATINUM Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza był już 11. doroczną imprezą z cyklu upamiętniającego dwóch znakomitych kierowców rajdowych. Ten serial nie tylko konsekwentnie trwa od roku 2007, ale równocześnie z roku na rok rozwija się. Na początku zawody miały postać ulicznego wyścigu w Wieliczce. Tegoroczny format to już siedem prób sportowych o łącznej długości blisko 33 km, zaś całkowity dystans wzrósł do niemal 130 km. Wrażenie sprawia także rekordowa frekwencja. W tym roku przekroczyła 50 załóg – to efekt włączenia do Memoriału pierwszej rundy nowego cyklu MOTUL Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

    - Z mojego punktu widzenia jako dyrektora zawodów najważniejsze jest to, że impreza upłynęła bez żadnych niebezpiecznych zdarzeń – a przecież to jest powód największej troski wszystkich bez wyjątku organizatorów zawodów sportu samochodowego. Muszę przyznać, że bardzo pomogli nam w tym sami widzowie – licznie zgromadzona publiczność potrafiła zachować się w sposób zdyscyplinowany i stosowała się do zaleceń służb porządkowych. Wielką pomoc w tej mierze zawdzięczamy jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych z całego powiatu – z satysfakcją przyznaje Paweł Owczyński, prezes Automobilklubu Krakowskiego.

    - Zawody miały bardzo ciekawy przebieg od strony sportowej. Wśród czołowych załóg różnice czasów były bardzo niewielkie, a wygranymi na siedmiu odcinkach specjalnych obdzieliły się cztery załogi. Uczestnicy dobrze ocenili wydłużenie trasy. Mamy świadomość, że długie proste na próbach sportowych w Brzegach nie wszystkim odpowiadały, niektórzy pokonywali je „na odcięciu”, ale na razie takie są możliwości układu drogowego w Brzegach. Wiemy jednak, że infrastruktura tego obszaru inwestycyjnego będzie rozbudowywana i liczymy, że w przyszłym roku będziemy mieć więcej szans na skomponowanie ciekawych tras oesowych – dodaje Małgorzata Dybczyk, zastępca dyrektora do spraw sportowych.

    Andrzej Garycki, zastępca dyrektora do spraw organizacyjnych: - Po dziesięciu latach zrezygnowaliśmy w tym roku z przeprowadzenia niedzielnego wyścigu ulicznego, bo nie chcieliśmy komplikować życia mieszkańców tej części Wieliczki oraz turystów przybywających do Kopalni Soli. Ale nie wykluczone, że na przyszły rok uda się znaleźć inny ciekawy układ uliczny dla rozegrania finałowych prób sportowych. W każdym razie w opinii kibiców nasz niedawny Memoriał przyniósł wiele atrakcji, a jedną z największych był start poza konkursem Macieja Kota (Mitsubishi Lancer), złotego medalisty Mistrzostw Świata w Lahti w drużynowym konkursie skoków. Jego udział w naszej imprezie spotkał się z gorącym przyjęciem ze strony widzów.

    Działacze Automobilklubu Krakowskiego z wielkim zadowoleniem i wdzięcznością przyjmują wręcz nieocenioną pomoc ze strony władz samorządowych miasta, gminy i powiatu wielickiego. – Bez tego przeprowadzenie Memoriału nie byłoby możliwe. Serdecznie wsparło nas również Województwo Małopolskie oraz liczne firmy i instytucje z naszego terenu. Ogromnie cieszymy się, że ponownie dołączyła do nas marka PLATINUM jako główny sponsor zawodów. Już teraz marzy nam się, aby taki sam zestaw partnerów zechciał nam towarzyszyć w przyszłorocznym Memoriale, któremu będziemy chcieli nadać szczególnie uroczystą rangę, bo w roku 2018 Automobilklub Krakowski będzie świętować 110 rocznicę powstania – mówi prezes Paweł Owczyński. I dodaje, że jest bardzo rad z rangi ceremonii wręczenia nagród, w której obok Heleny i Jana Kuligów, rodziców Janusza, wzięli udział nie tylko Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Artur Kozioł, Starosta Wielicki Jacek Juszkiewicz, Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron, Prezes Orlen Oil Leszek Stokłosa, zastępca prezesa spółki Kopalni Soli Wieliczka-Trasa Turystyczna Damian Konieczny, ale także goście specjalni – Poseł na Sejm RP Urszula Rusecka oraz minister Rafał Bochenek, rzecznik prasowy rządu. To bez wątpienia splendor i prestiż dla naszego Memoriału.

     2017-04-02 13:08

     PLATINUM Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza – wyniki końcowe

     Sobotnia część Memoriału (sekcje 1 i 2 z czterema odcinkami specjalnymi) pokazała bardzo zaciętą walkę w czołówce stawki. Zwycięstwami na poszczególnych próbach podzielili się Andrzej Szepieniec (2), Mateusz Lisowski i Damian Łata. Ostatecznie na prowadzenie po sobocie wysunął się Waldemar Kluza, choć nie wygrał żadnego odcinka.

     Niedziela była decydującym dniem PLATINUM Rajdu Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza. W ramach trzeciej sekcji zawodów uczestnicy trzykrotnie przejeżdżali najdłuższy (6, 61 km) odcinek specjalny Brzegi-Jeziora. Liczba 16 załóg z listy startowej tego dnia szybko zmalała do 15, bowiem awaria Lancera już na wstępie wykluczyła Szymona Piękosia z Automobilklubu Małopolskiego w Krośnie. Ostry atak przypuścił wieliczanin Kluza i on triumfował na OS5 przed Lisowskim (strata 2,1 s) i Szepieńcem (strata 4,6 s). Tym samym Kluza umocnił się na fotelu lidera (Szepieniec -6,9 s, a Lisowski -7,7 s).

     OS6 był powtórką – znowu najszybszy Kluza, 1 s za nim Lisowski, zaś Szepieniec stracił 2,1 s. Po tej próbie Kluza miał już 8,7 s przewagi nad Lisowskim, a Szepieniec tracił 9 s. Po OS 6 w klasie 2 Ćwięczków wyprzedzili Andrzej Borkowski z Magdą Wilk (BMW M3 Compact), w klasie 1 niezmiennie przewodził Bugajski.

     Ostatnia próba była popisem Lisowskiego, który o 2 s wyprzedził Kluzę i o 2,9 s Łatę. W końcowej klasyfikacji Kluza uzyskał 6,7 s przewagi nad zeszłorocznym zwycięzcą Lisowskim i 11,8 nad Szepieńcem. Tak więc podium w całości zapełnili kierowcy wyścigowi (Kluza i Szepieniec to „górale”, Lisowski – torowiec). Najlepszym kierowcą rajdowym okazał się Nivette (czwarte miejsce, strata 22,4 s). Klasę 1 wygrał Bugajski (który wspiął się na piąte miejsce w generalce), klasę 2 – Borkowski.

     W ocenie Pawła Owczyńskiego, dyrektora zawodów i prezesa Automobilklubu Krakowskiego, PLATINUM Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza upłynął pod znakiem ostrej konkurencji czołowych załóg. Do powodzenia imprezy przyczyniło się wysokie zdyscyplinowanie publiczności.

     Z kolei w pierwszej rundzie MOTUL Historycznych RSMP triumfowali Krzysztof i Mateusz Głowalowie (Mazda 323), którzy byli najszybsi na trzech z pięciu prób sportowych. O 0,7 s wyprzedzili Roberta Lutego i Dariusza Gurdziołka (Subaru Legacy) i o 12,2 s Arkadiusza Kulę i Jarosława Janasza (BMW E30 M3).

     I sobota, i niedziela upłynęły w Wieliczce pod znakiem słonecznej, niemal upalnej pogody, ale także zaciętej rywalizacji uczestniczących załóg. To chyba dobry znak na ogólnopolskie otwarcie sezonu 2017.

     Szczegółowe informacje, w tym wyniki on line, są dostępne na klubowej stronie organizatora www.automobilklub.krakow.pl i na stronie PLATINUM Rajdu Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza www.superos.pl.

     2017-04-01 22:49

     PLATINUM Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza – wyniki soboty

     Do pierwszego dnia memoriałowych zmagań wystartowało dwadzieścia załóg. W sobotnim programie były dwa przejazdy odcinka specjalnego Brzegi (każdy po 4,64 km). OS Brzegi 1 zakończył się zwycięstwem Andrzeja Szepieńca i Jarosława Zawadzkiego (Mitsubishi Lancer Evo IX), którzy o 1,4 s. wyprzedzili Mateusza Lisowskiego i Dariusza Burkata (Ford Festa Proto) oraz Waldemara Kluzę i Daniela Stawarskiego (Ford Fiesta).

     Na drugim przejeździe tej samej próby Lisowski o 3,2 s wyprzedził Szepieńca, zaś Kluza stracił 3,5 s. Tak więc po pierwszej sekcji rajdu na prowadzeniu był Lisowski, który w porównaniu z OS1 poprawił się o 2.9 s. Z kolei Szepieniec popełnił drobne błędy, narzekał też na zbyt krótką skrzynię biegów, przez co na długich prostych dochodziło do odcięcia obrotów silnika. Ostatecznie Szepieniec po OS2 tracił do lidera 1,8 s, zaś Kluza – 3,5 s. Taka sama jak w generalce była kolejność w klasie 3. W kl. 2 prowadzili Radosław i Rafał Ćwięczkowie (Honda Civic TypeR), zaś w kl. 1 – Marek Bugajski i Adam Gładysz (Citroen C2-R2 MAX).

     Do wieczornej sekcji drugiej wystartowało 16 załóg, które dwukrotnie przejechały OS Wieliczka Rynek (1,8 km). Do memoriałowych zmagań dołączyli też uczestnicy pierwszej rundy MOTUL Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski (25 załóg plus 5 bez pomiaru czasu). Pierwszy przejazd wielickiej próby wygrał Szepieniec o 0,4 s przed Filipem Nivette i Kamilem Hellerem (Ford Fiesta), a trzeci (ze stratą 0,5 s) był Kluza. Liderujący przed tym oesem Lisowski stracił aż 9,5 s i spadł na trzecie miejsce (za Szepieńcem i Kluzą).

     Z kolei na OS Wieliczka Rynek 2 najlepszy czas uzyskali Damian Łata i Michał Grudziński, o 0,1 s szybsi od Nivette’a i o 0,2 od Kluzy. Lisowski był czwarty (-0,3 s), zaś wynik Szepieńca obciążyły 2 s kary za potrącenie beczki. Na koniec dnia w łącznej punktacji przewodził Kluza, Szepieniec miał 2,3 s straty, a trzeci Lisowski – 5,6 s. W klasie 2 nadal prowadzili Ćwięczkowie, a w kl. 1 – Bugajski.

     W kategorii MOTUL HRSMP po dwóch sobotnich próbach na czele klasyfikacji są Krzysztof i Mateusz Głowalowie (Mazda 323) przed Robertem Lutym i Dariuszem Gurdziołkiem (Subaru Legacy) oraz Arkadiuszem Kulą i Jarosławem Janaszem (BMW E30 M3).

     W programie niedzieli są trzy przejazdy próby Brzegi-Jeziora (po 6,61 km)

     Szczegółowe informacje, w tym wyniki on line, są dostępne na klubowej stronie organizatora www.automobilklub.krakow.pl i na stronie PLATINUM Rajdu Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza www.superos.pl.

     2017-03-30 16:26

     38 numer SuperOes z informacjami o Memoriale

     Nakładem Automobilklubu Krakowskiego ukazał się 38 numer magazynu sportu samochodowego SuperOes. Zawiera szczegółowy informator PLATINUM Rajdu Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza, który odbędzie się w Wieliczce podczas najbliższego weekendu.

     Poza wiadomościami ściśle związanymi z wielickimi zawodami, w SuperOesie zostały zamieszczone liczne wypowiedzi osób, które od lat wspierają tę imprezę i przyczyniają się do jej rozwoju. Jest także aktualna fotorelacja z niedawno zakończonego Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie. Jeden z artykułów przypomina o patriotycznych i bojowych zasługach trzech wielce zasłużonych zawodników Automobilklubu Krakowskiego – Jerzego Dobrzańskiego, Ryszarda Nowickiego i Franciszka Postawki. Warto również zajrzeć do tekstu „Nowy talent Jarka Barana”, przedstawiającego w zupełnie nowej roli czołowego polskiego pilota rajdowego, dwukrotnego Mistrza Europy. Jarosław Baran jest bowiem współautorem książki „Uśmiechnięte rajdy. Anegdoty z oesów”, wydanej niedawno nakładem Auto Klubu Dziennikarzy Polskich. Czytelnicy i recenzenci wysoko ocenili książkowy debiut Jarka, a AKDP nagrodził go swoją złotą odznaką honorową. Magazyn przypomina też podstawowe fakty, dotyczące rozgrywanych w tym roku po raz pierwszy MOTUL Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, których inauguracyjna runda zostanie rozegrana w ramach PLATINUM Rajdu Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza.

     SuperOes już po raz ósmy towarzyszy wielickim zawodom. Magazyn będzie bezpłatnie kolportowany w kluczowych punktach trasy tej imprezy, m.in. w hali sportowej Solne Miasto oraz w parku serwisowym przy ul. Dembowskiego w Wieliczce.

     Szczegółowe informacje, w tym listy zgłoszeń i zaktualizowane harmonogramy, są również dostępne na klubowej stronie oranizatora www.automobilklub.krakow.pl oraz na stronie Rajdu Memoriału www.superos.pl.

      2017-03-30 11:32

      Memoriał otwiera sezon rajdowy 2017

      Paweł Owczyński, prezes Automobilklubu Krakowskiego i dyrektor Memoriału - Podczas tego weekendu Wieliczka staje się polską stolicą sportu samochodowego. W tym mieście i jego okolicach zostanie rozegrany PLATINUM Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza. To będzie inauguracja ogólnopolskiego sezonu rajdowego w roku 2017.

      Andrzej Garycki, wicedyrektor imprezy do spraw organizacyjnych: - W ramach tych zawodów odbędzie się pierwsza runda rozgrywanych w tym roku po raz pierwszy MOTUL Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

      Małgorzata Dybczyk, wicedyrektor do spraw sportowych: - 53 zgłoszenia do obu konkurencji Memoriału to liczba bardzo dla nas satysfakcjonująca. Powodem naszego zadowolenia jest też fakt, że pozyskaliśmy prestiżowe grono sponsorów i partnerów tych zawodów. Cieszy nas np. partnerska pomoc ze strony Województwa Małopolskiego.

      Szczegółowe informacje o imprezie (w tym listy zgłoszeń oraz zaktualizowane harmonogramy) można znaleźć na klubowej stronie www.automobilklub.krakow.pl i na stronie Rajdu Memoriału www.superos.pl.

       2016-03-23 20:29

       6 Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza dla Amatorów - Odwołany

       Z powodów małej ilości zgłoszeń 6 Memoriał J.Kuliga i M. Bublewicza dla Amatorów 23.04.2016 zostaje odwołany.

       Serdecznie dziękujemy za wszystkie zgłoszenia które wpłynęły. Wpisowe zostanie zwrócone przelewem.

        Kontakt

        Automobilklub Krakowski
        31-979 Kraków
        ul.Klasztorna 1

        Godziny pracy biura:

        poniedziałek: 10:00 - 16:00
        wtorek, środa, czwartek, piątek: 9:00 - 15:00

        tel./fax: +48 12 411 89 63
        kom.: 697 97 72 79
        biuro@automobilklub.krakow.pl

        Przeglądy rejestracyjne samochodów do 3,5t:

        tel.: +48 12 644 01 56
        pon-pt: 7:00 – 17:00
        sob: 7:00 - 13:00

        Naprawa Pojazdów:

        tel.: 797 775 713
        pon-pt: 10:00 - 18:00

        Księgowość:

        tel.: +48 12 411 43 36